182 rocznica objawień Niepokalanej Cudownego Medalika

Nowicjuszka Katarzyna Laboure’ urodzona i wychowana we Francji jako 24 – letnia zakonnica została zaszczycona kilkoma objawieniami Matki Najświętszej; z 18 na 19 lipca 1830 r., kiedy Maryja poleca przychodzić ludziom do stóp ołtarza – zwłaszcza w czasach trudnych – i tu wypraszać u Boga potrzebne łaski. Zapewnia, że prośby zanoszone przez Nią do Syna, będą wysłuchane.

 

Z kolei 27 listopada 1830 r. Matka Najświętsza objawia się Katarzynie i oznajmia misję: zakonnica ma ogłosić światu przywilej Niepokalanego Poczęcia Maryi za pośrednictwem Cudownego Medalika.

Katarzyna widzi Niepokalaną w białej jedwabnej sukni z długimi rękawami, w białym welonie na głowie, z włosami związanymi koronkową wstążką. Z twarzy Maryi bije niepowtarzalne piękno. Najświętsza Dziewica stoi na  połowie globu, u jej stóp wije się zielony wąż w żółte plamy. Ręce Niepokalanej są uniesione na wysokość bioder. W jednej z nich  trzyma kulę zwieńczoną krzyżem; na każdym palcu ma po trzy pierścienie, wypuszczające ku ziemi jasne strugi światła – promienie. Jedne z nich są bledsze, bo oznaczają  – zdaniem Maryi – łaski, o które ludzie zapomnieli prosić; a te wyraźniejsze oznaczają łaski, o które ludzie często proszą. Kula przedstawia świat i każdego człowieka z osobna.. Wokół postaci Niepokalanej utworzył się owalny napis: ,,O, Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.

Później kula znikła w kręgach światła, które pokazały się po obydwu stronach Jej postaci. Katarzyna usłyszała głos: ,,Trzeba przygotować medalik według tego wzoru. Wszyscy, którzy go nosić będą, otrzymają wiele łask. Medalik ten powinni nosić na szyi. Ci , którzy go nosić będą z ufnością, doznają większej obfitości łask”.Potem Katarzyna ujrzała drugą stronę medalu: Wielka litera ,,M”, a w nią wpleciona poprzeczna belka, powyżej zaś prosty krzyż. Poniżej ,,M” byly dwa serca : Jezusa i Maryi. Jedno okolone cierniem, drugie przebite mieczem.

Sprawa wybicia medalików była trudna, ale kiedy je wybito za wstawiennictwem ks. Aladela, ludzie rzeczywiście nosili je ze czcią i ubłagali wiele łask dla siebie i dla Francji. Papież Leon XIII dekretem z dnia  23 lipca 1894 r. pozwolił Zgromadzeniu Księży Misjonarzy na Oficjum kapłańskie i Mszę św. o objawieniu Najświętszej Dziewicy, wyznaczając święto Niepokalanej Cudownego Medalika na dzień 27 listopada.

Katarzyna wiodła życie pełne pracy, poświęcenia dla ubogich. Cechowała ją sumienność, dokładność, gorliwość, cierpliwość. Modliła się zatopiona w Bogu, przywiązana do Najśw. Maryi Panny.- ,,Miała ręce przy pracy, serce przy Bogu”. Zmarła 31 grudnia 1876 r. w wieku 70 lat. Kard. Verdier polecił otworzyć jej grobowiec w roku 1933. Znaleziono ciało nienaruszone. Zaliczono Katarzynę w poczet błogosławionych, a w 1947 roku papież Pius XII ogłosił ją świętą.

Apostolat Maryjny w Polsce obchodzi uroczyście wspomnienie objawień z 1830 r. wraz ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy i Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia. Centralne uroczystości odbywają się w tym roku w Kaplicy Niepokalanej przy ul. Radnej w Warszawie. W roku 2012 obchodziliśmy 182 rocznicę objawień paryskich. Nadmienić należy,że po objawieniach Matki Bożej w Meksyku – w Guadelupe[ r. 1531] – objawienia przy ul. du Bac w Paryżupierwsze na kontynencie europejskim[ r.1830]. Potem będzie dopiero Lourdes, gdzie Maryja potwierdziła swe Niepokalane Poczęcie [ r.1858], a następnie – portugalska Fatima [r. 1917]. Apostolat Maryjny sięga do korzeni objawień maryjnych w Europie, podobnie jak czynił to św. Maksymilian Maria Kolbe.

 

1072total visits,2visits today

Dodaj komentarz