Symbolika Cudownego Medalika

Awers Medalika przedstawia Najświętszą Pannę jako Niepokalanie Poczętą, czyli wolną od jakiejkolwiek zmazy grzechu. Kula ziemska, którą Maryja trzymała pierwotnie w dłoniach, znalazła się na medaliku pod Jej stopami. Niepokalana miażdży głowę węża, czyli uczestniczy w naszych zmaganiach ze złem i wspomaga nas w drodze do pełnego zjednoczenia ze swym Synem [obraz łask w promieniach światła] Zwycięstwo nad złem dokonuje się dzięki Bożej łasce.

Za pośrednictwem Niepokalanej wypraszamy potrzebne łaski, powtarzając słowa inwokacji: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.

Na rewersie Medalika są trzy motywy: zranione serca Jezusa i Maryi, ponad nimi litera M z małym krzyżem na podstawie oraz wieniec z dwunastu gwiazd.

Litera M ze splecionym z nią krzyżem  to symboliczne przedstawienie Niepokalanej z wizji z globem ziemskim w dłoniach. Krzyż na podstawie wyobraża kulę ziemską. Zranione serca, Jezusa i Maryi symbolizuje udział Maryi w męczeństwie Syna i Jego zbawczej misji.

Gwiazdy  symbolizują światło, czyli Jezusa – Światłość świata, a ich liczba – dwanaście  – oznacza dwanaście pokoleń Izraela i dwunastu apostołów, czyli Kościół. Jest to symbol podkreślający nierozdzielną jedność Chrystusa z Kościołem.

Jest to najnowsza interpretacja symboliki Cudownego Medalika, dokonana w wyniku studiów dokumentów w jęz. francuskim, przez Ks.prof. Waldemara Rakocego – CM z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Szersze informacje zawiera folder „Noście Cudowny Medalik”.

320total visits,2visits today

Dodaj komentarz