Jubileusz AM w Wąchocku w oczach korespondenta fr. Bruno

„Kiedy myślimy o minionym czasie, rodzi się w sercu spontaniczne słowo – dziękuję!” Tak podczas obchodów 25 istnienia i działalności Apostolatu Maryjnego przy wąchockiej parafii mówił ks. Jacek Wachowiak – Zastępca Dyrektora Krajowego Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Jubileuszowe spotkanie odbyło w się w sobotę, 27 października w Opactwie Cysterskim w Wąchocku.
W przybyciu na sobotni jubileusz, Apostołkom Maryjnym z terenu Diecezji Radomskiej, nie przeszkodził nawet pierwszy w tym roku śnieg. Na krótko przed planowanym na godzinę 10.00 rozpoczęciem spotkania do świątyni przybyły przedstawicielki wspólnot z Radomia, Gadki, Pionek, Skarżyska-Kamiennej, Skarżyska Kościelnego. Naturalnie nie zabrakło miejscowych wspólnot z Rataj, Marcinkowa i Wąchocka. Delegacjom towarzyszyli duszpasterze. Z Zakopanego Olczy przybył ks. Jacek Wachowiak, Zastępca Dyrektora Krajowego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, obecni byli ks. kan. Stanisław Bujnowski z Pionek – duszpasterz diecezjalny AM, ks. Tomasz Waśkiewicz z Radomia, o. Rafał Kołodziejski oraz ks. Jerzy Wojnarowski ze Skarżyska-Kamiennej. Wspólnotę cysterską reprezentowali opat wąchocki – o. Eugeniusz Augustyn, przeor senior – o. Anioł Karsznia, proboszcz parafii – o. Rajmund Guzik, nowy opiekun parafialny – o. Gerard Staszczyszyn, a także o. Florian Rosiński oraz bracia niekapłani.

Diecezjalna moderator Apostolatu Maryjnego, a jednocześnie spiritus movens jubileuszowych obchodów – Zofia Miernik w krótkich słowach wstępu wyraziła radość z obecności wyżej wymienionych delegatów i zaprezentowała sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia w parafii wąchockiej na przestrzeni minionego ćwierćwiecza. Próbowała zaakcentować dobro, jakie stało się udziałem całej społeczności parafialnej dzięki gorliwej, wiernej posłudze apostołów Maryi. Przedstawiła historię miejscowych grup, zarysowała pola ich działalności, mocno podkreśliła zaangażowanie duszpasterzy we współpracę ze świeckimi. Sprawozdanie zakończyła osobistym, płynącym z serca apelem o troskę, by żyć w sposób prawdziwie apostolski. Miłym akcentem była prezentacja multimedialna zdjęć z działalności lokalnych wspólnot AM.

Kolejny punkt programu – eucharystyczna adoracja, stała się okazją do głębokiej modlitwy we wszystkich sprawach Kościoła, Ojczyzny i ludzkich serc. Przewodniczył jej o. Gerard, zaś inni kapłani zasiedli w konfesjonałach.

Centralnym wydarzeniem dnia była Eucharystia. Przewodniczył jej ks. Jacek Wachowiak, on też skierował do zgromadzonych Słowo Boże.
„Kiedy myślimy o minionym czasie, rodzi się w sercu spontaniczne słowo: dziękuję. Każde dobro, wyświadczone przez człowieka drugiemu człowiekowi, niesie w sobie ślad Boga, niejako Jego pieczęć. Jubileusz to czas wspomnień o tych, którzy odeszli już do Pana; o tych, co się dziś źle mają, są chorzy, strapieni, nie mogą osobiście dzielić naszej radości; to także zaproszenie, by czas, który jest nam dany wypełnić nową treścią” – mówił kaznodzieja.
„Bóg wie, że obchodzimy dziś święto! Ale w swoim Słowie, odczytanym w liturgii, w sposób wyraźny wzywa nas do nawrócenia. Człowiek nawrócony to ten, który jest zwrócony do Jezusa. Nawrócić się, to dać świadectwo, że Jezus żyje i kocha. Musimy dać temu świadectwo w trudnych czasach”.
Po homilii do Apostolatu Maryjnego zostały przyjęte dwie nowe członkinie. Podczas eucharystycznej procesji z darami, poszczególne delegacje złożyły dary ołtarza. Ofiarowano m. In. świece, kwiaty, kapłańską stułę i bieliznę kielichową. Przed rozesłaniem i błogosławieństwem diecezjalna Moderator AM wraz z przedstawicielkami miejscowych wspólnot wręczyła wyróżnienia, dyplomy i kwiaty.
Widzialną pamiątką srebrnego jubileuszu jest ufundowana przez miejscowe Apostołki figura Matki Bożej Niepokalanej. Jej poświęcenia po Mszy św. dokonał ks. Jacek Wachowiak.

Radość spotkania znalazła kontynuację w Kawiarni Cysterskiej, gdzie przybyłych gości podjęto smacznym obiadem. Po jego zakończeniu, w rodzinnej atmosferze, uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Jacka. Z pasją mówił on o gorliwości apostolskiej, która jest cnotą niezmiernie potrzebną każdemu apostołowi Maryi. Opierając się na przykładzie św. Wincentego a Paulo i swoim kapłańskim doświadczeniu wykazywał jak ważną sprawą w apostolstwie jest gorliwość. A ją wykuwa się w spotkaniu z Jezusem żyjącym w Eucharystii.  

Ostatnim akcentem sobotniego spotkania była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził diecezjalny opiekun AM – ks. Stanisław Bujnowski z Radomia.

Apostolatowi Maryjnemu, który od 25 lat z powodzeniem działa na terenie naszej wąchockiej parafii życzymy obfitości Bożych łask i wielkiej, niestrudzonej gorliwości w byciu świadkami Jezusa. Niech codzienne zawołanie maryjnych Apostołów: Wszystko z Niepokalaną! – niesie radość, pokój i nadzieję. Bóg zapłać za Waszą pracę, trud i dar świadectwa prawdziwie chrześcijańskiego życia.

tekst i foto: fr. Bruno OCist

 

310total visits,1visits today

Dodaj komentarz