Gdzie Chrzest – tam nadzieja…

Chrzest jest jednym z siedmiu sakramentów w Kościele katolickim, który: gładzi grzech pierworodny, daje życie nadprzyrodzone [łaskę uświęcającą], czyni nas członkami Kościoła katolickiego; daje udział w kapłaństwie Chrystusa. Sakrament ustanowił Pan Jezus słowami:,, nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” [ Mt 28,19-20]. Przyjmuje się go jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy ochrzczonego niezatarte, duchowe znamię, ,,charakter”, który uzdalnia go do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim. Chrzest jest zatem fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu Świętym.

Św. Grzegorz z Nazjanzu nazywa chrzest najwspanialszym darem Boga, udzielanym tym, którzy nic nie przynoszą, łaską – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili, chrztem – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie;oświeceniem – ponieważ jest jaśniejącym światłem;szatą – ponieważ obmywa nasz wstyd; obmyciem, bo oczyszcza; pieczęcią – bo strzeże nas i jest znakiem panowania Boga. [ Orationes 40, 3-4].

Za:www.poniec.archpoznan.pl

Z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski  [ 966-2016] od kilku tygodni na terenie całego kraju podejmowane są różne inicjatywy, diecezjalne obchody rocznicy, których finałem będą uroczystości w Gnieźnie i Poznaniu od czwartku 14 kwietnia do soboty 16 kwietnia. W diecezji radomskiej w dniach 5-6 kwietnia odbyły się okolicznościowe wykłady, wystawy historyczne, koncerty, wycieczki do miejsc pamięci z przewodnikami, konkursy itp. O poszczególnych inicjatywach głośno jest w mediach, prasie, na portalach internetowych.

412total visits,1visits today

Dodaj komentarz