Z życia Kościoła …..

29 kwietnia 2016 r. – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

29 kwietnia został ustanowiony przez Episkopat Polski (w 2002 r.) Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

To rocznica niezwykłego wyzwolenia najstarszego obozu niemieckiego Dachau, który był szczególnym miejscem męczeństwa polskich kapłanów i kleryków.

Obóz koncentracyjny w Dachau założony został w 1933 r. Gromadzono tu wszystkim polską inteligencję i prawie wszystkich uwięzionych w czasie wojny księży polskich. Na 2720 duchownych z 20 narodowości było w Dachau aż 1780 duchownych polskich. Dotknęły ich straszliwe prześladowania tylko dlatego, że byli kapłanami katolickimi i Polakami. Co drugi z nich zginął. Gdy zbliżał się koniec wojny i coraz bardziej pewna stawała się całkowita zagłada obozu, pozostali jeszcze przy życiu polscy księża w dniu 22 IV 1945 r. zawierzyli swoje ocalenie św. Józefowi. Tydzień później, 29 IV, obóz został wyzwolony przez garstkę żołnierzy alianckich, w ostatniej chwili przed unicestwieniem. Odtąd co roku byli więźniowie pielgrzymowali 29 kwietnia do Kaliskiego Sanktuarium św. Józefa.

29 kwietnia 2016 r. przypada też 41. rocznica powstania Instytutu Studiów nad Rodziną (obecnie Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW) oraz 9. rocznica odejścia do wieczności śp. Księdza Arcybiskupa prof. dr hab. Kazimierza Majdańskiego, więźnia Dachau i założyciela Instytutu. (29.04.1995 r. byli więźniowie Dachau uznali, że ośrodek naukowy w Łomiankach jest tym Dziełem Miłosierdzia, którego powołanie ślubowali św. Józefowi w swoim akcie zawierzenia w Dachau.)

Choć ostatni ocaleni odeszli już do wieczności, trwa nadal coroczna dziękczynna pielgrzymka w dniu 29 kwietnia do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, przejęta z ich rąk i serc przez Kościół w Polsce, a szczególnie przez diecezję kaliską i te parafie, środowiska, z których pochodzili i pracowali księża – więźniowie Dachau, czy też noszące ich imię, patronat (chodzi zarówno o tych duchownych, którzy ocaleli, jak i o tych, którzy zginęli w Dachau, a spośród których ponad czterdziestu – w tym biskupa Michała Kozala i ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – Kościół ogłosił błogosławionymi).

—————————————————————————–

Informacja o tegorocznych uroczystościach w Kaliszu – za tygodnikiem „Niedziela” – http://www.niedziela.pl/artykul/21788/Dzien-Meczenstwa-Duchowienstwa-Polskiego:

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu (plac św. Józefa 7) odbędą się 29 kwietnia br. ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski będzie to kontynuacja dziękczynienia księży byłych więźniów KL Dachau za cud ocalenia za wstawiennictwem św. Józefa. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Henryk Muszyński – prymas Polski senior. Podczas Eucharystii nastąpi wprowadzenie do kaliskiej bazyliki relikwii bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego – męczennika Obozu w Dachau.

Program Ogólnopolskich Uroczystości Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego 29 kwietnia 2016 r. – Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu

11.30 – Konferencja: „Spotkania z Bogiem w obozie koncentracyjnym w Dachau. Eucharystia i posługa duszpasterska w latach obozowej niedoli” – ks. dr Sławomir Kęszka
11.55 – Powitanie przybyłych Gości

12.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego oraz wprowadzenie relikwii bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

14.15 – Konferencja popularno-naukowa dedykowana Męczeństwu Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej

15.30 – Zakończenie obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

379total visits,2visits today

Dodaj komentarz