Uroczystość Bożego Ciała – 31 maja 2018 r.

W czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Oddając cześć Chrystusowi utajonemu w Najśw. Sakramencie rzesze wiernych po Eucharystii wyruszają na ulice miast i parafii w procesji do czterech polowych ołtarzy, gdzie kapłani czytają lub śpiewają fragmenty czterech Ewangelii i odmawiają stosowne modlitwy oraz błogosławią uczestników uroczystości. W procesjach uczestniczą kapłani, członkowie zakonów, grupy modlitewne, strażacy, dzieci pierwszokomunijne, a w niektórych rejonach – grupy w barwnych strojach ludowych. Powiewają na wietrze feretrony, wysoko wznoszą się sztandary, dzieci sypią kwiaty przed postępującym  za nimi kapłanem niosącym monstrancję z Panem Jezusem. Wybrzmiewają pieśni eucharystyczne, a po powrocie do świątyni Hymn ,,Ciebie Boga wysławiamy” – Te Deum laudamus.

Jeszcze przez tydzień będą trwały procesje wokół kościoła. Przeżyjemy  na nowo obecność  Boga wśród nas. A potem uwielbimy Go w nabożeństwach ku czci Jego Najświętszego Serca.

Czy w pełni wykorzystujemy dar wiary? Czy nie są to tylko zewnętrzne znaki naszej obecności? Dlaczego w niektórych parafiach  nieliczni śpiewają pieśni, a idący  za nimi rozmawiają ,, o byle czym”?  Nawet w czasie  czytania Ewangelii słyszy się  ,,utyskiwanie ” na upał, na bóle i inne rozmowy.  Dlaczego jeszcze  inni stoją na uboczu i ,,oceniają”procesję?

Zaśpiewajmy z wiarą:

,, Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba. Zagrody nasze widzieć przychodzi – i jak się Jego dzieciom powodzi. Otocz Go wkoło, rzeszo wybrana. przed twoim Bogiem zginaj kolana! Pieśń chwały jego śpiewaj z weselem. On twoim  Ojcem, On Przyjacielem”. // fragm. pieśni Franciszka Karpińskiego [ 1741-1825].

242total visits,1visits today