Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego

Po ponad 300 latach prześladowań chrześcijan w Jerozolimie, matka cesarza rzymskiego Konstantyna,  św. Helena, kazała szukać Krzyża Chrystusowego. Został on odnaleziony 13 września  320, 326 lub 330 roku [ dokładnie nie wiadomo]. Uroczyste jego poświęcenie odbyło się 13 września, a  wystawiono go na widok publiczny 14 września. To była pierwsza adoracja Krzyża.  Datę tę obrał Kościół jako obchodzenie  uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego.  Św. Cyryl, zmarły w roku 387, zaświadczał, że za jego życia podzielono Krzyż na małe kawałki i przekazano jako relikwie do okolicznych kościołów. Obecnie mają również sanktuaria Krzyża Św. w Zachodniej Europie.  Znajdują się one np. w Bazylice Krzyża Świętego w Warszawie.  W woj. świętokrzyskim znane jest Sanktuarium Krzyża Św. na Łysej Górze. Uroczysty odpust ku czci Krzyża Św.  trwa cały tydzień w Sanktuarium Krzyża Św. w Krakowie – Mogile.

Czym jest Krzyż dla chrześcijanina?

  • symbolem zbawienia
  • znakiem wiary
  • symbolem chrześcijaństwa
  • Często oddajemy cześć Krzyżowi Zbawiciela, czyniąc znak krzyża  przed przydrożnym czy misyjnym krzyżem, po zamoczeniu palców w kropielnicy, przed i po spowiedzi świętej, przed i po Mszy świętej itp.  Co on oznacza?  Oddanie czci Chrystusowi, który umarł za nas na drzewie Krzyża i wybawił nas od grzechu i potępienia wiecznego. Wyznanie wiary.  Zawiera prośbę o ochronę przed nieszczęściami. Tym znakiem wprowadzamy Boże błogosławieństwo na  siebie, dzieci, rodzinę.
  • ,,Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony, na wieczne czasy bądźże pozdrowiony. W Tobie moc płynie i męstwo, w Tobie jest nasze zwycięstwo” – śpiewamy  w jednej z pieśni.

2284total visits,1visits today