Niedziela Św. Rodziny.

ANIOŁ PAŃSKI Z PAPIEŻEM [[ 2018-12-30].
Módlmy się za wszystkie rodziny świata, szczególnie za te, w których z różnych powodów brakuje pokoju i zgody – wezwał Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. W obchodzoną dzisiaj niedzielę Świętej Rodziny papież zachęcił do zadziwienia i otwarcia się na innych, co jest niezbędne do uzdrowienia relacji międzyludzkich i ran w środowisku rodzinnym oraz ,,niepokoju”, gdy ,,jesteśmy z dala od Jezusa”.
Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o zagubieniu i odnalezieniu Jezusa wśród
uczonych w świątyni, Franciszek zwrócił uwagę na dwa jej elementy: ,,zadziwienie” i
,,niepokój”. Zaznaczył, że zdumienie i zadziwienie jest przeciwieństwem przyjmowania
wszystkiego za pewnik oraz interpretowania otaczającej nas rzeczywistości i wydarzeń
historycznych jedynie według naszych kryteriów.
,,Zadziwienie” i otwarcie się na innych, zrozumienie argumentów innych osób: taka postawa jest ważna dla uzdrowienia narażonych na szwank relacji międzyludzkich i jest ona niezbędna także dla uzdrowienia otwartych ran w środowisku rodzinnym” – powiedział papież.
Odnosząc się do ,,niepokoju”, jakiego doświadczyli Maryja i Józef, kiedy nie mogli znaleźć Jezusa zaznaczył, że ukazuje on centralne miejsce Jezusa w łonie Świętej Rodziny.  ,,Ten niepokój, jakiego doświadczali podczas trzech dni zagubienia Jezusa, powinien być również naszym niepokojem, gdy jesteśmy `z dala od Niego`. Powinniśmy doświadczać niepokoju, gdy przez ponad trzy dni zapominamy o Jezusie, nie modląc się, nie czytając Ewangelii, nie odczuwając potrzeby Jego obecności i Jego pocieszającej przyjaźni" – zachęcił Franciszek.
Przypomniał, że Maryja i Józef szukali i znaleźli Jezusa w świątyni, gdy nauczał. ,,My także,  przede wszystkim w domu Bożym możemy spotkać Boskiego Nauczyciela i przyjąć Jego orędzie zbawienia. W celebracji eucharystycznej zyskujemy żywe doświadczenie Chrystusa” – powiedział papież i podkreślił, że w Eucharystii czerpiemy siłę, aby stawić czoła trudnościom każdego dnia.
Na zakończenie Franciszek wezwał: ,,Módlmy się za wszystkie rodziny świata, szczególnie za te, w których z różnych powodów brakuje pokoju i zgody. I powierzmy je pod opiekę Świętej Rodziny z Nazaretu.”

178total visits,1visits today