Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

W Wieczerniku Chrystus zapowiedział swoje odejście do Ojca i przyjście Ducha Pocieszyciela. Odejście to dokonało się na Górze Oliwnej w 40 dni po Zmartwychwstaniu. W Dziejach Apostolskich czytamy o modlitwie Maryi i zesłaniu Ducha Świętego w postaci  ,,języków ognia” [ Dz 1,4-5; 1,14]. W liturgii uroczystość Wniebowstąpienia znana  jest od IV w., co potwierdza nauka św. Augustyna [+430] i św. Leona I Wielkiego [ + 461]. Dni po Wniebowstąpieniu przygotowują  wiernych do uroczystości Zesłania Ducha Św.; stąd odprawiana jest w kościołach nowenna do Trzeciej Osoby Boga, znana od ok. roku 450. Do przydrożnych krzyży organizowane są procesje: w poniedziałek, wtorek i środę, aby prosić Boga o błogosławieństwo dla plonów ziemi i ustrzeżenie domostw od klęsk żywiołowych. Są to tzw. ,,dni krzyżowe”, zapoczątkowane w V wieku we Francji, z czasem przyjęte w całym Kościele.

Wniebowstąpienie jest dniem królewskiej intronizacji Chrystusa, triumfem Boga Ojca, przygotowanym Synowi Bożemu.  Służy umocnieniu naszej wiary w ponowne przyjście Chrystusa.

Pan Jezus, wstępując do nieba, zabrał ze sobą wszystkie dusze świętych z otchłani i zapowiedział ich rychłe wybawienie, przemianę ich uwielbionych ciał na końcu świata.

W Polsce uroczystość Wniebowstąpienia obchodzona jest od 2004 r. w VII Niedzielę Wielkanocną., na mocy dekretu Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.


Z
redagowano na podstawie:

https://brewiarz.pl/czytelnia/wniebowstapienie.php3

 

1096total visits,1visits today